Práca a pracovné povolenie

Práca je dôležitou súčasťou života každého študenta preto, aby si pokryl životné náklady a zarobil si na cestovanie.
Ako sme už zmieňovali, pokiaľ idete do Austrálie na študentské víza, získavate automaticky pracovné povolenie, ktoré nesmie presiahnuť 40 hodín/2 týždne. V doba prázdnin medzi dvoma kurzmi alebo po skončení kurzu môžete dokonca pracovať neobmedzene, čo všetci študenti využívajú. Pracovať môžete začať až 1. deň začiatku Vášho kurzu.

80608276

Hľadanie práce
Je treba zdôrazniť, že pracovné povolenie Vás oprávňuje pracovať maximálne 40 hodín/2 týždne. Výnimkou je neobmedzená možnosť pracovať behom školských prázdnin. Prázdninami sa rozumejú oficiálne prázdniny napríklad behom Vianoc alebo prázdniny medzi kurzmi spolu s jedným mesiacom po skončení Vášho kurzu.

Hlavná otázka, ktorú si mnohí z Vás kladú, je či vôbec nájdete v Austrálii prácu. Faktom zostáva, že snáď každý Slovák, ktorý vycestoval do Austrálie s myšlienkou zarobiť si, si prácu našiel. Niekomu trvá nájsť si prácu mesiac alebo dva a niekto ju nájde hneď prvý deň. Zo skúseností môžeme tvrdiť, že 80% študentov si prácu nájde behom prvého mesiaca. Zoznam aktuálnych pracovných pozícií taktiež dostanete po prílete v pobočke našej partnerské agentúry, kde Vám poradia, ako si prácu čo najrýchlejšie nájsť.

Hľadanie zamestnania si vyžaduje trpezlivosť a Vašu maximálnu zainteresovanosť. Než začnete obchádzať rôzne podniky a firmy, pripravte si štruktúrovaný životopis (resumé, CV, Curriculum vitae). V ňom zmieňte Vaše vzdelanie, predchádzajúce zamestnanie, skúsenosti v obore, záujmy, atď… Je užitočné vytvoriť si jednoduchú vizitku, aby Vás v prípade záujmu mohli budúci zamestnávateľ kontaktovať. Z tohto dôvodu je dobré mať mobil, budete tak vždy dosiahnuteľný. I keď sa Vám to bude zdať neobvyklé, v Austrálii sa často pri hľadaní nového zamestnania prikladajú referencie. Referencie sú odporučenia od Vašich predchádzajúcich zamestnávateľov so stručným popisom Vašej práce a hodnotením. Sú tu tiež kontakty, na ktorých si môže nový zamestnávateľ informácie o referencii overiť. Ak hľadáte lepšiu pracovnú pozíciu, nielen že budú od Vás tieto referencie vyžadovať, ale tiež si ich budú s veľkou pravdepodobnosťou overovať.

To, akú prácu si nájdete nezáleží len na Vašej úrovni jazyka a predchádzajúcich skúsenostiach, ale taktiež na Vašich časových možnostiach. Študenti jazykovej školy majú spravidla čas odpoludnia a večer, študenti odborných škôl sú potom časove flexibilnejší, pretože rozvrh hodín sa na niektorých školách dá rozvrhnúť napr. Len na 2 dni v týždni a zbytok týždňa máte voľno.

Job interview note Employment concept

Ponuka práce je pomerne široká a inzeráty nájdete jak na nástenkách školy tak aj v inzertných novinách alebo napr. pomocou internetu. Vždy záleží na druhu práce, ktorú hľadáte. Existujú pozície, na ktoré dostanete kontakty od svojich spolužiakov, ako napr. roznášanie letákov. Príprava a alebo rozvoz pizze sa často inzeruje vo výkladoch v konkrétnych reštauráciách. Dobrý spôsob hľadania práce je obchádzať potencionálnych zamestnávateľov a nechávať im vizitku so svojím kontaktom. Vo chvíľke, kedy budete potrebovať niekoho narýchlo zamestnať, Vaša vizitka príde vhod. Pokiaľ sa rozhodnete potencionálnych zamestnávateľov obísť, záleží na tom, ako sa prezentujete a tak trochu aj na šťastí. Bežne študenti obídu aj 50 miest, všade si od nich vezmú kontakt a sľúbia, že v prípade záujmu sa ozvú. Z 50-tich sa Vám ozvú 2 zamestnávatelia a ponúknu Vám prácu. Rozhodne nezúfajte, pokiaľ nenájdete prácu hneď prvý týždeň. Kto intenzívne hľadá, určite prácu nájde.

Hľadanie kvalifikovanejších pozícií

Je individuálne. Veľkú úlohu tu hrajú referencie a dobre prepracované CV. Napríklad práca v IT sa často hľadá tak, že ponúknete svoje služby nejakej firme kompletne zadarmo s tým, že chcete získať referencie. Pokiaľ firma zistí, že viete dobre pracovať, sama Vám v krátkej dobe ponúkne prácu za peniaze. I keď Vám platenú prácu firma neponúkne, dostanete za nejaký čas dobré referencie a tie Vám už pomôžu k platenej práci.

Najčastejšie študentské zamestnania
Študenti si zamestnanie najčastejšie hľadajú v oblasti pohostinstva (čašník, servírka, pomoc v kuchyni, barman) alebo v službách (Au Pair, babysitting, rozvoz pizzy, upratovanie, recepčný, doplňovanie tovaru atď.).

Pozice Přibližná mzda v AUD za hodinu
Servírka, číšník, barman – dobrý zisk ze spropitného – „tips“ 20-25
Pomoc v kuchyni restaurace – tzv. Kitchenhand 18-25
Obsluha v kavárně (barista) 20-25
Sběr ovoce (zajištěné ubytování na farmě) 16-18
Uklízeč(ka) v hotelu nebo v kancelářích 20-25
Doplňování zboží v supermarketech 18-24
Umývání aut, obsluha čerpací stanice 16-20
Roznášení letáků – častá víkendová práce 18-20
Práce v pekárně 16-20
Rozvážení pizzy + tips 20-30
Práce pokladní v supermarketu 19-25
Pomocné práce na stavbách 20-40
Noční stěhování kanceláří 20-30

portrait of a store owner Woman working at flower shop smiling Woman walking several dogs

Nájdenie práce závisí na rôznych faktoroch
Prvým faktorom je úroveň Vašej angličtiny. Austrália je síce veľmi benevolentná k ľuďom, ktorí nerozprávajú anglicky veľmi dobre, ale kvalifikovanejšiu prácu bez znalosti jazyka nájdete len veľmi ťažko. Študenti so základnou angličtinou pracujú najčastejšie v kuchyni, kde asistujú pri umývaní riadu alebo napríklad roznášania letákov. Tieto práce nevyžadujú prakticky žiadnu znalosť jazyka. Pre získanie tejto práce nebudete potrebovať žiadne referencie ani CV.

Ďalším a podstatným faktorom pre lahšie získanie práce je flexibilita Vašej školskej dochádzky. Študenti na jazykových školách majú povinnú dochádzku od 9:00 do 15:00, a preto pracujú po večeroch alebo cez víkendy. Tým pádom je pre nich okruh práce obmedzený na profesie, kde sa začína až po 16:00 popoludní. Je to napríklad rozvoz pizze, upratovanie kancelárií, ochrana objektov, práca v pekárni, doplňovanie tovaru do regálov, a pod.
Najlepšie možnosti práce v Austrálii majú študenti, ktorí študujú odbornú školu. Je to kvôli tomu, že rozvrh na odbornej škole je o dosť flexibilnejší. Napríklad veľa odborných škôl v Sydney ponúka voľbu výuky ráno, popoludní alebo večer. Iné školy zasa umožňujú si vybrať z vopred daného rozvrhu a tento sa často dá vtesnať aj do 1 a pol dna týždenne. Samozrejme u študentov, ktorí študujú odbornú školu sa predpokladá lepšia znalosť jazyka a tiež určitá znalosť prostredia, ktorú už za tu dobu, čo sú v Austrálii, získali. Toto všetko sú faktory, ktoré spôsobujú to, že študenti odborných škôl a univerzít pracujú na kvalifikovanejších pozíciách a samozrejme za výrazne lepšiu hodinovú mzdu.

Zárobky študentov
Zárobky študentov v Austrálii sa výrazne líšia. Min. hrubá mzda v Austrálii je 17 AUD/hod. Počítajte s tým, že priemerne je možné u rôznych typov pozícií zarobiť približne 17-30 AUD/hod. V Sydney, Brisbane a Perthu je obecne odmena vyššia a pohybuje sa okolo 20 AUD/hod. Veľkú výhodu prináša práce o víkendoch a štátnych sviatkoch, kedy dostávate príplatok, takže Vaša odmena bude 1,5-2,5x vyššia! Výhodné sú také pozície, kde dostávate tips, ktoré Vám môžu odmenu niekoľkonásobne zvýšiť. Pokiaľ pracujete v oblasti pohostinstva, je taktiež veľká výhoda to, že väčšinou máte stravu v pracovnej dobe zdarma, pričom za jedlo môžete výrazne ušetriť.

supermarket 200295719-001 Two male bakers wearing aprons standing with arms crossed, portrait

Príklady stránok, kde môžete hľadať a nájsť prácu :-):
www.seek.com.au – všeobecné pozície
www.gumtree.com.au – rôzne kategórie pozícií, práce na polovičný úväzok
www.jobs.com.au – rôzne kategórie práce vrátane špecifických kategórií pre cestovateľov
www.joboutlook.gov.au – množstvo informácií o požiadavkách na jednotlivé pozície, šance na získanie jednotlivých pozíciách aj výška platu, ktorý môžete na dané pozícii očakávať
www.industrialrelations.nsw.gov.au – užitočné informácie o právach zamestnancov a zamestnávateľov, výška odmeny podľa jednotlivých kategórií práce, rady pri hľadaní práce, atď.
www.travellers.com.au – špecifická ponuka pre študentov a cestovateľov, obsahuje užitočné rady pri hľadaní práce, ponuka vhodných kurzov…
www.careerone.com.au – všeobecné pozície
www.mycareer.com.au – všeobecné pozície
www.monster.com.au – všeobecné pozície
www.jobserve.com.au – všeobecné pozície
www.worldwideworkers.com
www.seek.com.au
www.travellersatwork.com
www.pinnaclepeople.com.au
www.employmentnational.com.au – zamerané na cestovateľov a študentov
www.juliaross.com.au –špecifické vyhľadávanie práce na čiastočný úväzok
www.gradlink.edu.au – všeobecné pozície vrátane rád pri hľadaní práce
www.hays.com.au – všeobecné pozície
www.paxus.com.au – špecifická kategória pre cestovateľov
www.wagenet.gov.au – užitočné rady na hľadanie práce vrátane napr. platových podmienok
www.workplace.gov.au – užitočné rady pre hľadanie práce
www.careersonline.com.au – užitočné a podrobné rady pre hladanie práce
www.daywork.com.au – špecifické práce na čiastočný úväzok, dočasné a sezónne práce
www.workaboutaustralia.com.au – pomerne obmedzená ponuka pozícií rôznych kategórií
www.gnjobs.com.au – práca part-time, temporary jobs

Dobré zdroje pri hľadaní práce sú:
• Noviny – špeciálne pravidelné sekcie o práci, spolu s inzerátmi a ponukami práce
• Nástenky v škole
• Známi, kamaráti, spolužiaci
• Osobná návšteva zamestnanie – najefektívnejšia forma. Vyplatí sa navštíviť jedno miesto viackrát a „pripomenúť sa“
• Austrálske stránky pracovných agentúr a pracovné agentúry – množstvo profesionálnych pracovných agentúr, väčšinou platené služby

Tax Refund - Red Button

Dane
Tak ako inde, musí aj v Austrálii študenti platiť dane. Z Vášho zárobku každý mesiac odvádzate daň z príjmu a zamestnávateľ za Vás odvádza povinné zálohy. V Austrálii trvá Finančný rok od 1.7. do 30.6. nasledujúceho roku a potom môžete požiadať až do 31.10. o vrátení preplatku na daniach.

Čo je dôležité vedieť:

o preplatky na daniach je možné žiadať len v prípade, že máte vybavené študentské vízum na min. 6 mesiacov (konkrétne je to min. 183 dní), pokiaľ si teda nie ste istý, na ako dlhú dobu vycestovať, môže toto byť dôležitý faktor k rozhodovaniu. Pre zamestnávateľov budete taktiež atraktívnejší záujemci, ktorí krátko po zaučení nepôjdu späť domov 🙂 V prípade, že máte študentské vízum v dĺžke min. 183 dní, je z hľadiska daňového systému považovaný za austrálskych rezidentov pre daňové účely (Australian resident for tax purposes) a výška dane bude 2x nižšia než vtedy, keby ste mali študentské vízum vybavené na kratšiu dobu. Naviac, pokiaľ váš celkový príjem nepresiahne 18 200 AUD, odvodené dane vám budú v plnej výške vrátené.

Upravit
Výše zdanitelného příjmu v AUD Rezidenti Nerezidenti
0 – 18.200 0 32.5 centu z každého $1
18.201 – 37.000 19 centů z každého $1 přes $18.200 32.5 centu z každého $1
37.001 – 80.000 $ 3.572 + 32,5 centů z každého $1 přes $ 37.000 32.5 centu z každého $1

Ako požiadať o vrátení daní Vám radi poradia koordinátorky v našej partnerské pobočke v Sydney.

logo_coolagent10perc

Pre podrobnejšie informácie kontaktujte naše koordinátorky na praca@coolagent.sk  alebo na tel.  0908 724 368 . Veľmi radi Vám so všetkým poradia 🙂

Ak Vám je všetko jasné a spĺňate podmienky, môžete sa do programu hneď prihlásiť – stačí vyplniť a odoslať predbežnú prihlášku (kliknite na ZAREGISTRUJTE SA NA PROGRAM PRACOVNEJ PRAXE V AUSTRÁLII – stránka obsahuje informácie na vyplnenie a on-line formulár).

COOLAGENT

Vaša cesta do sveta…