Vyhledávání

Najčastejšie hľadáte: aupair, irsko

Ako zvládnuť pohovor v cudzom jazyku like a boss

OMG, čože? Pohovor? V angličtine? Alebo inom jazyku? POMOC PROSÍM!

Ale jasné, bez problémov. Veď dobre vieme, že pohovory – a už v cudzom jazyku – nie sú práve obľúbenou zábavou a na žebre najobľúbenejších koníčkov by sme ich asi hľadali márne. Úroveň stresu stúpa a vo výhernom jackpotu pohovoru sú všetky tvoje túžby a životné sny. Čo ak to pokazím, premýšľaš, však? Neboj, nie si v tom sama či sám.

Našťastie existujú spôsoby, ako sa úspešne pripraviť na takýto dôležitý pohovor, aj keď si možno typický stresujúci človek.

Alebo jednoducho ten daný jazyk neovládaš, ako keby ťa bičoval. Predstavujeme ti sprievodcu, ako sa stať majstrom pohovorov v cudzom jazyku a ešte si pri tom užiť veľa zábavy!

1. Nestresuj sa, je to len pohovor!
Zabudni na túť na svojich pleciach, zabudni na búšenie svojho srdca, ktoré znie ako bubon z punkového koncertu. Je to len pohovor, nie je to otázka života alebo smrti! Presvedč sám/seba, že je to len ďalší krok k tvojmu cieľu, a nie preteky s Usainom Boltom.
To sa ľahko hovorí, keď ide o pohovor niekoho iného, ale horšie, keď ide priamo o ten tvoj, však? Tak tento zenový pokoj príď podporiť ďalšími tipmi nižšie.

2. Vytvor si cheat sheet pre otázky
Podobne ako pri hraní videohry, kde máš cheaty na neobmedzené životy, aj v pohovore môžeš mať svoj cheat sheet – pekne po slovensky čítaj – na otázky. Čo ťa bude zaujímať? Otázky na motiváciu, tvoje záujmy, rodinu, krajinu, do ktorej chceš cestovať, alebo predchádzajúce skúsenosti. Venuj tomu čas, napíš si otázky a pred pohovorom si nezabudni rýchlo prejsť svoje odpovede.

3. Seriály a filmy sú tvojimi kamarátmi
Nepredstavujeme si, že budeš tráviť hodiny nad nudnými učebnicami jazyka. Prečo nevyskúšať tréning v inej podobe? Sledovanie seriálov a filmov v pôvodnom jazyku je teraz dostupnejšie ako kedykoľvek predtým (my, staršie ročníky, ticho závidíme…) a môže byť zábavným a efektívnym spôsobom, ako sa naučiť nové slová a frázy. Okrem toho bude tvoje prejav znieť prirodzene a nie ako chodiaci slovník.

A ktorý seriál odporúčame na sledovanie/učenie? Ak bude tvoj pohovor v angličtine, tak napríklad kultový sitcom Friends, kde môžeš objavovať nové vtipy, ktoré zabil (inak kvalitný) český dabing. A ak Přátelé nie sú tvojím šálkom čaju, vyskúšaj napríklad Sex v meste, Zúfalé manželky, Teóriu veľkého tresku alebo Korunu, ak máš v pláne vycestovať do Veľkej Británie.

4. Vyskúšaj tréning s kamarátmi
Zabudni na nudné opakovanie slovíčok s učiteľom. Čo tak si zavolať kamarátov a trénovať spolu? Zorganizujte si malé role-play situácie, kde si pohovor môžete zinscenovať. Zábava zaručená! A ak máš v rukáve kamarátov zo zahraničia, neboj sa im zavolať napríklad cez Skype a pobaviť sa s nimi buď priamo o pohovore, alebo nezáväzne, len tak pre rozhovor. Tí tí za prípadnú chybu krk určite neutrhnú. A my v COOLAGENTe, mimochodom, tiež nie, tak don’t be worry!

  5. Pozri sa na TED Talks a podcasty
  Kto povedal, že učením sa nemôžeš baviť a rozširovať si svoje obzory? TED Talks alebo rôzne špecializované podcasty sú plné zaujímavých príbehov a inšpiratívnych ľudí. Nenechaj si ujsť príležitosť nasať nové informácie a zlepšiť svoje jazykové zručnosti zároveň.

  6. Čítaj si knihy v cudzom jazyku
  Áno, čítanie. Vieme, že to znie ako niečo, čo sa musí povinne robiť v škole, ale s kvalitnou knižkou po boku môžeš cestovať do nových svetov a zároveň si zlepšovať svoje jazykové schopnosti. Oproti seriálom a filmom síce nenasaješ ten správny prízvuk, ale zase sa oveľa lepšie vracia k pasážam, ktoré pre teba boli ťažko zrozumiteľné. Originály môžeš často zakúpiť v krásnych edíciách a možno navyše nájdeš nových obľúbených autorov! Z tých profláklejších titulov odporúčame Harryho Pottera, Hobita, Normálnych ľudí, Pýchu a predsudok alebo napríklad nie príliš dlhú knihu Ten, kto stojí v kúte (ktorá sa v origináli volá úplne inak, a napriek tomu rovnako: The Perks of Being a Wallflower. Vidíš, práve si sa naučil/a nový idióm, a to tú knihu ešte ani nemáš v ruke!).

  7. Zájdi na konverzačný krúžok
  Ver alebo nie, existujú miesta nazvané „konverzačné krúžky“, kde sa ľudia stretávajú, aby spolu hovorili v cudzom jazyku. Zisti, či je v tvojom okolí nejaký taký krúžok a pridaj sa k nim. Budeš prekvapený/á, ako rýchlo sa naučíš hovoriť plynule a ešte sa pri tom stihneš socializovať. Takých anglických krúžkov je všade ako húb, určite nejaký nájdeš. Ak ťa čaká pohovor v nemčine, pomôcť môže Goethe Institut, o francúzske kurzy a krúžky sa zase stará Alliance Française.

  8. Priprav sa na nečakané situácie
  Pohovor môže byť ako mačiatko. Všetko môže pekne plynúť a zrazu sa zatnú pazúriky a tie sa nejakou nečakanou otázkou dostaneš na tenký ľad a spanikáriš. Maj preto pre takéto prípady v zálohe pár fráz, ako napríklad „Mohli by ste to, prosím, zopakovať?“ alebo „Môžete mi to vysvetliť podrobnejšie?“ Vďaka tejto berličke získaš trochu času na regeneráciu svojej sústredenosti, utriebiš si myšlienky a znova vyrazíš vpred.

  9. Daj si pozor na telo
  Nezabúdaj, že komunikácia nie je len o slovách. Hovoriť vie aj tvoje telo, hoci nie slovami. Daj si pozor na svoj nonverbálny prejav – drž sa vzpriamene, udržuj očný kontakt a skús sa usmievať. To všetko ti môže pomôcť urobiť lepší dojem.

  10. Relaxuj a uži si to!
  A nakoniec, pamätaj si, že život je dobrodružstvo. Pohovory sú len jednou z mnohých zastávok na tvojej ceste. Relaxuj, uži si to a kto vie, možno to bude začiatok niečoho veľkého! Takže teraz, keď máš plný arzenál tipov, ako sa pripraviť na pohovor v cudzom jazyku, je čas to uviesť do praxe. Boostni svoje sebavedomie, buď ready a pamätaj si, že život je … ako bonboniéra a pohovor je ten cukrík s horkou čokoládou, ktorý napriek tomu chutí sladko.

  Chcete zažiť niečo podobné?
  Tak neváhajte a kontaktujte ma ešte dnes!

  Šárka Kuchtová

  koordinátorka

  Všedný deň 9 - 17h

  Odpovieme do 24 hodín

  Nezáväzný dopyt

  Šárka Kuchtová

  koordinátorka

  Všedný deň 9 - 17h

  Odpovieme do 24 hodín

  Mohlo by vás tiež zaujímať

  tipy na cestování

  13 júna, 2024 | Uncategorized, Zaujímavosti

  8 tipov, vďaka ktorým sa z Teba stane cestovateľský majster

  Vďaka obsahu našich obľúbených travel influencerůov sa cestovanie zdá byť ako super dobrodružstvo plné nových zážitkov, priateľov a zaujímavých miest spoločne s obrovskou porciou osobného rastu. Lenže bez pozlátka sociálnych sieti k cestovaniu patria i tie o niečo menej príjemné veci (to je dobre!) a občas tak človek narazí na situácie, pri ktorých mu hlavou takmer nonstop prelietavajú myšlienky typu “Že...

  německo daně

  3 augusta, 2023 | Zaujímavosti

  5 noviniek o daniach a práci v Nemecku na rok 2023

  Uvažujete nad prácou v Nemecku? Aké zmeny nastali v roku 2023 a ktoré informácie by ste určite nemali prehliadnuť? Pripravili sme 5 noviniek o daniach a práci v Nemecku na aktuálny rok. 1. Výška minimálnej mzdy Nemecko je v rebríčku minimálnej mzdy EÚ ihneď druhou krajinou po Luxembursku. Druhé miesto si udržuje s minimálnou hodinovou mzdou 12 €, ktorá pri 168 hodinovom úväzku predstavuje...

  Práca v Írsku – skúsenosti Katky a Adely

  17 marca, 2022 | Práca v Írsku

  Práca v Írsku – skúsenosti Katky a Adely

  Opäť máme novú referenciu od našich spokojných klientov Katky a Adely, tentokrát zo západného pobrežia Írska 🙂 Dobrý deň, do Írska sme išli kvôli vyššej minimálnej mzde a krásnej prírode. Vybavenie nášho pobytu bolo rýchle a bezproblémové, všetko bolo vyriešené asi za dva týždne. Agentúra nám vybavila 3 pohovory, takže sme si potom mohli vybrať hotel, ktorý sa...

  Alebo si môžete vybrať inú kategóriu

  newsletter

  Zostaňte s nami
  v kontakte

  Chcete si vybrať nejaký kurz alebo prácu v zahraničí a stále ešte váhate?