Zážitky našej Au Pair Lenky z USA

Tentokrát sa nám z USA ozvala slečna Lenka a ako aj ostatné Au Pair nám porozprávala o svojom živote za oceánom  🙂

1. Čo Vás viedlo k tomu vycestovat do USA?

Vždycky som chcela spoznať americkú kultúru a ako lepšie si tento sen splniť než ísť bývať k pravej americkej rodine a stať sa súčasťou ich životov.

2. Zdalo sa Vám vybavovanie pobytu zložité? Ako dlho to trvalo?

Na prvý pohľad sa to môže zdať zložité, ale nakoniec sa jedná o pár papierov a natočenie videa, ktorého prípravu ale rozhodne odporúčam nepodceniť! Pre mňa proces trval niekoľko mesiacov, vzhľadom k tomu, že som sa rozhodla vycestovať v dobe najprísnejších restrikcií v USA. Rodinku som si ale našla do 2 mesiacov od prvého kontaktovania agentúry.

Veľmi ma prekvapilo, ako vrúcne ma prijala nielen moja host rodinka, ale taktiež jej široký príbuzný.

3. Aký je Váš dojem z danej krajiny?

Prvé dojmy boli veľmi zmiešané. Rodinka ma naozaj vrúcne prijala a snažila sa mi môj začiatok čo najviac zpríjemniť, brať ma na výlety a podobne, ale bola som zahltená aj obavami ako celý ten rok bez rodiny a kamarátov zvládnem.

4. Mohl/a by ste nám popísať ubytovanie?

Moja izba je úplne úžasná. Už v matching procese mi host mum posielala fotky mojej izby a pýtala sa čo by mohli vylepšit aby som sa tam cítila viac ako doma. Moja izba v USA je veľká ako celý náš byt v Česku. Mám tam krásnu veľkú posteľ, veľa skríň, gauč, televíziu, stôl a dokonca aj bežecký pás. Väčšina rodín v USA má veľké domy, takže sa au pair nemusí báť, že by museli spať v skrini pod schodami ako v Harry Potterovi.

Vďakyvzdanie bol pre mňa jedinečný zážitok, ale teším sa až začnem viac cestovať a získavať viac zážitkov.

5. Ako vyzerá Váš typický pracovný deň?

Začínam každý deň o 8 ráno, vyzdvyhnem si deti a potom je celý deň v mojej réžii. Spravím raňajky a doobeda sme väčšinou doma a hráme sa. Okolo poludnia spravím obed a dám deti spať. Po odpočinku chodíme na ihrisko alebo aspoň niekam na prechádzku. O 5 večer si rodičia prevezmú deti a host dad uvarí večeru. Väčšina au pair má veľkú voľnosť vo výbere aktivít pre deti. Nemáte presne daný rozvrh o koľkej si deti majú kresliť a o koľkej ísť na ihrisko. Záleží teda úplne na mne, aký deň pre deti vytvorím, ale snažím sa to robiť vždycky tak aby to bavilo nás všetkých.

6. Čo obvykle robíte vo voľnom čase?

Vo voľnom čase sa snažím spoznávať čo najviac nových ľudí. Zoznamuj sa s inými au pair (s tým vám pomôže agentúra) a zapojujem sa do rôzných aktivít ako sú týmové športy, kurzy angličtiny, spoločenské hry,… Je toho veľa, ale človek musí venovať veľa času a energie aby si v niektorých skupinách ľudí našiel.

7. Čo Vás v danej krajine milo prekvapilo? Ako by ste popísal/a typického miestneho človeka?

Veľmi ma prekvapilo, ako vrelo ma prijala nielen moja host rodinka, ale taktiež ich širokí príbuzný. Od všetkých členov ich rodiny som dostala vianočné darčeky aby som sa cítila čo najviac vítaná. Ale je tažké popísať typického miestneho človeka, v každej zemi narazíte na velmi milých aj nepríjemných ľudí.

8. Aké zaujímavé miesta ste za svôj pobyt navštívil/a?

Vzhľadom k tomu, že nie som v USA ešte ani 2 mesiace, tak som toho nemala možnosť navštíviť toľko. Veľmi sa mi páčila univerzita Yale v New Havenu, rodinka ma vzala do Vermontu, New Yorku počas Vianoc a Silvestr trávim v Texase. Plán väčšiny au pair je navštíviť každý mesiac nový štát, takže v januári plánujem Floridu, vo februári mám naplánovanú dovolenku Utah, Nevada, Arizona a Kalifornia, takže je tu toho veľa, čo stojí za pozretie.

9. Aký je najväčší zážitok z pobytu?

Povedala by som, že vďykyvzdanie bol pre mňa jedinečný zážitok, ale teším sa až začnem viac cestovať a získávať viac zážitkov.

10. Splnil pobyt Vaše očakávania?

Tažko sa to hodnotí po tak krátkom pobyte, ale zatiaľ áno.


11. Odporučila by ste program ostatným záujemcom?

Rozhodne odporúčam všetkýn, ktorí radi cestujú, spoznávajú nové veci a prekonávajú samých seba. Stať sa au pair je skvelá cesta, pretože máte vždycky niekoho, kto sa o vás postará.

12. Uvažujete v budúcnosti o ďalšom pobyte v zahraničí?

Vzhľadom k tomu, že som práve začala svoj pobyt v USA, tak uvidím, ako ma tento život nadchne, či si pobyt o rok predĺžim alebo radšej skúsim iný štát alebo sa nakoniec rada vrátim domov.

Majte sa krásne

Lenka