Lokality

Austrália! Exotická, vzdialená, príťažlivá. Pre Európana zaujímavá hlavne svojím podnebím, nádherným morom, vzrušujúcou prírodou a priateľskými ľuďmi. A pre mladých zo SR a ČR teraz Austrália ponúka aj výborné možnosti dostupného štúdia a legálnu prácu. Najdôležitejší je výber vhodného mesta pre váš budúci pobyt, preto sme pre vás pripravili súhrn destinácií, ktoré COOLAGENT ponúka. A teraz niečo málo z geografie a faktov 🙂

Geografia
Austrália (z lat. terra australis = južná zem) je najmenší svetadiel, medzi Tichým oceánom a Indickým oceánom. K Austrálii sa počíta pevnina, obvykle aj s Tasmániou prípadne i Novou Guineou (často považovaná za časť Oceánie). Niekedy zahrňuje aj Oceániu (vrátane Nového Zélandu), potom ale správne hovoríme o Austrálii a Oceánii. Každá oblasť je svojím spôsobom typická a jedinečná a určite stojí za to všetky oblasti preskúmať. Môžete si byť istý, že kamkoľvek sa v Austrálii vydáte, nebudete ľutovať!

Austrália sa skladá zo šiestich federálnych štátov a dvoch teritórií. Austrálsky zväz tvorí tieto štáty:
• Nový Južný Wales (hlavné mesto Sydney)
• Queensland (Brisbane)
• Južná Austrália (Adelaide)
• Tasmánia (Hobart)
• Viktoria (Melbourne)
• Západná Austrália (Perth)

Fakty

Hlavné mesto: Canberra
Najväčšie mesto: Sydney
Úradný jazyk: angličtina
Mena: Austrálsky dolár (AUD) = 0,7 EUR

Časové pásmo:
• Letný čas (UTC+8 až +10)
(UTC+8 až +11)
Medzinárodný kód: AUS / AU
Smerové telefónne číslo: +61

Dejiny
Austrália bola nepretržite obývaná už približne pred 50-tisícmi rokmi. Pôvodnými obyvateľmi Austrálie sú aboridžínci a ostrovania z Torréskej úžiny. Východná Austrália bola zámorskou oblasťou Veľkej Británie od roku 1770 a oficiálna vyhláška britskej kolónie prebehla 26. Januára 1788. Postupne, vďaka náraste počtu obyvateľov a prieskumom stále rozsiahlejších území, bolo vytvorených šesť kráľovských kolónií. 1. Januára 1901 sa kolónie dohodli na vytvorení federácie a bol vytvorený Austrálsky zväz. Austrálsky zväz je od počiatku stabilným demokratickým štátom a súčasťou (britského) Spoločenstva národov.

Podnebie a počasie
Vzhľadom k obrovskému územiu sa v Austrálii dá hovoriť o niekoľkých typoch podnebia. Vyskytuje sa tu tropické, subtropické, ale aj mierne podnebie. Severná časť Austrália má mimoriadne dlho trvajúce teplé obdobie. Horké dni sú tu úplne bežné. Naproti tomu na juhu a juhovýchode Austrálie, resp. v Tasmánii sa vyskytujú aj snehové zrážky. Keďže Austrália leží na južnej pologuli, zima je tu behom nášho leta a leto je tu behom našej zimy.
Austrália je zem protikladov. Na severu sú v januári nižšie teploty jak v júli. Od stredu k juhu sa situácia obracia a nižšie priemerné teploty okolo 11 až 12°C sú behom júla. Vyššie sú behom januára a februára. Priemerné teploty v tomto období dosahujú až 28°C. V mnoho panovitých oblastiach smerom na západ sa zrážky takmer nevyskytujú. Naopak na severe a juhovýchode zeme existuje výrazná zrážková činnosť a ročné zrážky tu nezriedka dosahujú 2 až 3 tisíce mm.
Chcete vedieť, aké je počasie v Austrálii práve teraz? Skontrolujte si to na nasledujúcej stránke: http://weather.news.com.au/ 

Bezpečnosť
Bezpečnostná situácia je pomerne vysoká. Mimo územie miest je bezpečnosť nižšia hlavne kvôli veľkým vzdialenostiam medzi obývanými oblasťami a kvôli možnému kontaktu s divokými zvieratami.