Práca a pracovné povolenie Kanada

🇨🇦 Práca a pracovné povolenie 🇨🇦

Radi by ste sa dozvedeli viac informácií o pracovných možnostiach v Kanade?

Ak idete do Kanady na študentské víza (mimo jazykovej školy), získavate automaticky pracovné povolenie, ktoré nesmie presiahnuť 20 hodín týždenne, ide teda viac o brigádu (viac o študijných povoleniach tu).

Ak nejdete cez študentské víza a zaujímate sa o vyšší zárobok, tak je pre Vás vhodný program Working Holiday. Viac informácií nájdete tu.

HĽADANIE PRÁCE

V Kanade je práce dosť! 🙂 Niekomu trvá nájsť si prácu mesiac alebo dva a niekto ju nájde hneď prvý deň. Zo skúseností môžeme povedať, že 90% študentov si prácu nájde počas prvého mesiaca.

Hľadanie zamestnania si vyžaduje trpezlivosť a Vašu maximálnu zainteresovanosť. Než začnete obchádzať rôzne podniky a firmy, pripravte si štruktúrovaný životopis (resumé, CV, Curriculum vitae). V ňom uveďte Vaše vzdelanie, predchádzajúce zamestnanie, skúsenosti v obore, záujmy, atď. Je užitočné vytvoriť si jednoduchú vizitku, aby Vás v prípade záujmu mohol budúci zamestnávateľ kontaktovať. Z tohto dôvodu je dobré mať mobil, budete tak vždy dosiahnuteľný. I keď sa Vám to bude zdať neobvyklé, v Kanade sa často pri hľadaní nového zamestnania predkladajú referencie. Referencie sú odporučenia od Vašich predchádzajúcich zamestnávateľov so stručným popisom Vašej práce a hodnotením. Sú tu tiež kontakty, na ktorých si môže nový zamestnávateľ informácie o referenciách overiť. Ak hľadáte lepšiu pracovnú pozíciu, nielen že budú od Vás tieto referencie vyžadovať, ale tiež si ich budú s veľkou pravdepodobnosťou overovať.

To, akú prácu si nájdete nezáleží len na Vašej úrovni jazyka a predchádzajúcich skúsenostiach, ale taktiež na Vašich časových možnostiach. Študenti odborných škôl sú časovo flexibilnejší, pretože rozvrh hodín sa na niektorých školách dá rozvrhnúť napr. len na popoludnie alebo večernú výuku.

Ponuka práce je pomerne široká a inzeráty nájdete na nástenkách školy i v inzertných novinách alebo napr. pomocou internetu. Vždy záleží na druhu práce, ktorú hľadáte. Existujú pozície, na ktoré dostanete kontakty od svojich spolužiakov, ako napr. roznášanie letákov. Príprava alebo rozvážanie pizze sa často inzeruje vo výkladoch v konkrétnych reštauráciách.

Dobrý spôsob hľadania práce je obchádzať potenciálnych zamestnávateľov a nechávať im vizitku so svojím kontaktom. Vo chvíli, kedy budú potrebovať niekoho narýchlo zamestnať, Vaša vizitka príde vhod. Ak sa rozhodnete potenciálnych zamestnávateľov obísť, záleží na tom, ako sa prezentujete a tak trochu i na šťastí. Bežne študenti obídu i 50 miest, všade si od nich vezmú kontakt a sľúbia, že v prípade záujmu sa ozvu. Z 50-ti sa Vám ozvu 2 zamestnávatelia a ponúknu Vám prácu. Rozhodne nezúfajte, ak nenájdete prácu hneď v prvý týždeň. Kto intenzívne hľadá, určite prácu nájde.

Najčastejšie študentské zamestnanie

Študenti si zamestnanie najčastejšie hľadajú v oblasti pohostinstva (čašník, servírka, pomoc v kuchyni, barman) alebo v službách (Au Pair, babysitting, rozvoz pizze, upratovanie, recepčná, doplňovanie tovaru, atď.).

Nájdenie práce závisí na rôznych faktoroch

Prvým faktorom je úroveň Vašej angličtiny. Kanada je síce veľmi benevolentná k ľuďom, ktorí nehovorili anglicky veľmi dobre, ale kvalifikovanejšiu prácu bez znalosti jazyka nájdete len veľmi ťažko. Študenti so základnou angličtinou pracujú najčastejšie v kuchyni, kde asistujú pri umývaní riadu alebo napríklad roznášajú letáky. Tieto práce nevyžadujú prakticky žiadnu znalosť jazyka. Pre získanie tejto práce nebudete potrebovať žiadne referencie ani CV.

Zárobky študentov

Zárobky študentov v Kanade sa líšia podľa regiónu. Najvyššia minimálna mzda je v provincii Alberta (min. 15 CAD/hod.) a British Columbia (min. 14,60 CAD/hod). Výhodné sú taktiež pozície, kde dostávate tips, ktoré Vám môžu odmenu niekoľkonásobne zvýšiť. Ak pracujete v oblasti pohostinstva, je taktiež veľká výhoda to, že väčšinou máte stravu v pracovnej dobe zadarmo, za jedlo môžete výrazne ušetriť.

Dobré zdroje pri hľadaní práce sú:

  • Noviny – špeciálne pravidelné sekcie o práci, spolu s inzerátmi a ponukami práce
  • Nástenky v škole
  • Facebook stránky
  • Známy, kamaráti, spolužiaci
  • Osobná návšteva zamestnania – najefektívnejšia forma. Vyplatí sa navštíviť jedno miesto viackrát a „pripomenúť sa“
  • Kanadské stránky pracovných agentúr a pracovné agentúry – množstvo profesionálnych pracovných agentúr, väčšinou platené služby

Pre detailnejšie informácie kontaktujte našu koordinátorku na emaile  praca@coolagent.sk alebo na tel. čísle +421 948 896 304.

COOLAGENT
Vaša cesta do sveta…