Lokality

Máte konkrétnu predstavu kde by ste chceli svoj rok v USA stráviť? Láka Vás teplo a slniečko alebo sneh a hory? Spojené štáty americké Vám ponúkajú všetko čo si len viete predstaviť… či už na takomto mieste strávite celý rok alebo ho navštívite počas Vašej 2-týždňovej platenej dovolenky alebo 30tich dní na cestovanie.

COOLAGENT v spolupráci s Au Pair in America Vám ponúka možnosť stráviť svoj pobyt v USA v jednom zo štátov USA, a je naozaj z čoho vyberať! Host families programu Au Pair v USA žijú vo veľa štátoch USA vrátane Hawaii!

AA010288

Samozrejme vždy je najrozumnejšie si vyberať podľa rodinky a nie podľa lokality, nakoľko ako iste samy uznáte ľudia, ktorých máte naokolo robia všetko lepšie a každé jedno miesto na zemi má svoje čaro a v USA obzvlášť – či už je to veľkomesto alebo malé mestečko v horách či pri oceáne.

Medzi najžiadanejšie lokality patria ešte vždy California a Florida. Nie sú lákadlom len pre Slovenky či Češky. Sú zaujímavé pre dievčatá z celého sveta, a preto je dôležité mať svoju prihlášku veľmi dobre spracovanú aby zaujala vo veľkej konkurencii. Čím lepšie spracovanie a čím viac skúseností s deťmi (ideálne i s deťmi do 2 rokov) tým väčšia pravdepodobnosť, že sa Vás podarí rýchlo a dobre umiestniť podľa Vašich predstáv.

V USA sú úžasné mestá ako Boston, New York, Seattle, Los Angeles, či San Francisco. Každý jeden štát v USA má svoje zvláštnosti a originality. Pre viac informácií o ktoromkoľvek zo štátov si môžete kliknúť na  www.50states.com  Ak by ste chceli informácie o konkrétnom meste, či mestečku a poznáte jeho názov je najlepšie kliknúť si na  www.city-data.com kde nájdete potrebné informácie.

VIKsanfranO cestovaní zo zápiskov bývalej Au Pair: 

USA je krajina bohatá na prírodné krásy na jednej strane a veľkomestá – mestá možností – na strane druhej. V podstate je jedno, kde v USA trávite svoj rok, nakoľko vždy máte možnosť cestovať – cez víkendy, s rodinou, počas svojich prázdnin, či počas 30-tich dní na konci vašeho pobytu. Ja som aktívne využívala každý jeden víkend keď som mala voľno a hneď sme spolu s ďalšími Au Pairkami (zo začiatku) a neskôr i s mojimi friends from all around the world vyrážali niekam za poznaním nových miest. Keďže som sa dostala do San Francisca (i napriek tomu, že som svoje preferencie v žiadosti nechala otvorené a záležalo mi len na tom mať dobrú cool family nech je to kdekoľvek) mala som dostatok možností spoznávať celé okolie – najskôr samozrejme mesto samotné, čo zabralo hneď niekoľko dní a ani po celom roku sa nedá povedať že by som ho poznala krížom krážom, keďže sú tu ako v každom inom veľkom meste isté miesta, ktorým je lepšie sa vyhnúť a i napriek mojej dobrodružnej povahe som si vedela zrátať, že niektoré veci treba jednoducho rešpektovať a nevypláca sa zbytočne riskovať.

Podľa mňa najkrajšia časť San Francisca sú pláže – hlavne Baker Beach a Ocean beach, tam som chodila úplne najradšej, nikdy tam nebola hromada turistov ako v turisticky známych miestach ako Pier 39, či Golden Gate Bridge. Golden Gate je úžasný a z Baker Beach je naň skvelý výhľad, všetkým vrelo odporúčam. O San Franciscu by sa dali písať celé knihy (veď aj sú popísané 🙂 a tak by som k tomu len dodala, že toto mesto Vám rozhodne stojí za to aby ste sa v ňom počas svojich cestovných dobrodružstiev zastavili aspoň na pár dní.

AuPair7Víkendy boli obľúbené sviatky, kedy vždy niekto z nás naštartoval auto, vzali sme do rúk mapu a vyrazili sme objavovať nové miesta. Na každom takomto mieste je Informačné centrum kde Vám zadarmo dajú kdejaké prospekty o tom, čo je tam najkrajšie a najvzácnejšie. Nakoľko americké menšie mestá pozostávajú väčšinou len zo shopping molls, čo je pre nás Európanov nezvyk, nakoľko sme zvyknutý nachádzať v mestách historické pamiatky a nie len kopec obchodov a reštaurácii, tak moje kroky smerovali väčšinou ku prírodným pamiatkam, ktoré sú tu naozaj jedinečné alebo do väčších miest, kde sú zas väčšie možnosti…

AuPair8

Medzi krásne miesta v okolí San Francisa rozhodne patrí na severe Muir Woods a Muir Beach s nádherným výhľadom, alebo Half Moon Bay južnejšie od Frisca. Potom asi 2 hodiny cesty autom na sever je hlavné mesto Kalifornie Sacramento. Tu na Vás dýchne divoký západ nakoľko downtown je v štýle starých kowbojských čias a divokého západu a je to úžasné. Zrazu sa cítite v inej dobe a v Amerike ako ju poznáme zo starých filmov. Cez Sacramento tečie American river a ďalším skvelým zážitkom bol práve rafting na nej. Je to typická americká zábavka a tak keď som sa odhodlala na skvelé raftingové dobrodružstvo zistila som, že namiesto veľkých športových výkonov a dobrej kondície potrebujete hlavne niekoľko kamošov, kopec vodných balónov a vodné pištole a ideálne aj kopec ľadu vo veľkej nádobe, v ktorej budete chladiť pivo. No a keď ste už takto pekne pripravený tak spustíte svoj raft na vodu. Spolu s ďalšími asi 100 raftami potom počas celého popoludnia, ktoré splavujete rieku, sa navzájom hádžete vodnými balónmi, striekate vodnými zbraňami a popíjate pivo…. 🙂

Keď som mala víkend predĺžený – že napríklad moja host mum pracovala z domu štvrtok a piatok a nepotrebovala aby som bola pi deťoch tak som podnikala dlhšie ako výlety, ako napríklad Los Angeles, či Seattle. V oboch mestách som už mala známych, či už Au Pair, s ktorou som spoznala na školení v NY, alebo inú Au Pair, ktorú som ju stretla v San Franciscu a potom menila host family… No proste boli to fajn baby a možnosti ako spoznať ďalšie nové miesto. Stačilo vystihnúť cheap flight ticket, čo v amike nie je zas až taký problém, zbaliť pár veci a letieť 🙂

Los Angeles a okolie ma veľmi neupútali, i keď i tu boli pekné miesta. Downtown bolo asi najhoršie aké som kedy videla, no proste hrôza, a je to tam samá diaľnica a človeku vždy trvá celú večnosť kým sa niekam dostane. Ale sú tam i pekné miesta, tie ktoré poznáme zo seriálov – Santa Monika a tretia promenáda, Venice Beach, či Malibu. V celkovom hodnotení som však bola viac sklamaná ale rozhodne to stálo za to, vidieť Hollywood a veľký svet – i keď svoj rok by som radšej prežila v Seattle – skvelom meste s nádhernou prírodou a okolím…

AuPair6

Seattle si ma získal na prvý pohľad. Skvelé mesto plné možnosti, na hraniciach s Kanadou. Úžasné hory na okolí – Mt. Rainer, atd, príroda ako s rozprávky. Mesto má svoju veľmi špecifickú atmosféru, ktorú neviem ani opísať, ale hneď si Vás získa – vedela by som si predstaviť stráviť tam ďaleko viacej času ako len pár dni…

New York – ďalšie skvelé mesto s množstvom možností, tu som strávila dva týždne u kámošky, ktorá bývala v New Jersey – bola tu veľmi happy – ona prišla na týždeň ku mojej rodine do SF a potom ja ku jej do NJ. Stretli sme sa v škole v NY, kde sme strávili len pár dní ale v podstate dodnes sme v kontakte… NY je mesto, ktoré buď milujete alebo nenávidíte. Ja ho rozhodne milujem! Všetky uličky, múzea, galérie, obchody, atmosféra na Times Square ci kdekoľvek inde sa proste nedajú s ničím zameniť… mohla by som tu žiť a byť šťastná. Ak Vám chýbajú pláže tak stačí ak sadnete do auta a môžete byť za pár hodín na Long Islande a užiť si krásny víkend. Hory máte tiež blízko a možnosti sú veľké….

Colorado som navštívila spolu s mojou host family. Išli na svadbu svojím známym a ja som večer strážila deti a bolo to fakt cool. S rodinkou sme si spravili výlet do Rocky Mountains a do Denveru. Zažila som tu extrémne teplotné rozdiely a videla kus nádhernej prírody, je to nádherný kraj! 🙂

VIKHawaii

Hawaii –raj na zemi. No myslím, že väčšina Au Pairs si vždy nájde čas aby sa počas posledných 30-tich dní pozrela práve na Hawaii. Veď kedy inokedy sa tam dostanete, keď nie počas pobytu v USA? My sme sa našli skupinka zvedavcov a vyrazili sme. Ubytovani sme boli samozrejme v Honolulu asi 5 minút od Waikiki Beach. Prenajali sme si auto – krásneho červeného džípa a precestovali celý ostrov. Videli sme nádhernú panenskú prírodu. Na jednom mieste pri ceste, kde sme náhodou zastali sme si zaplávali v mori s úžasnými veľkými korytnačkami, no proste cool. Keď si na to teraz spomeniem mám všetko živo pred očami, krásnu pláž, slniečko, palmy, hula dance,… Hawaii rozhodne nevynechajte!!!

V USA je mnoho ďaľších nádherných miest. Či už sa dostanete do Kalifornie, Washingtonu, New Yorku, Colorada, či na Floridu, všade nájdete niečo krásne a jedinečné. Počas cestovania máte možnosť spoznať množstvo miest a získať tak nezabudnuteľné spomienky a zážitky, ktoré s Vami zostanú po celý život a nikto Vám ich už nikdy nevezme! Have a great time living and travelling in the USA as an Au Pair!

Zdraví Vás Viera, ex-aupair from San Francisco 🙂