Konečne si sa rozhodol/a vyraziť za hranice a zlepšiť si svoj jazyk? Skvelá voľba! Ale než začneš baliť kufre, je tu pár vecí, ktoré je potrebné zvážiť. Výber toho správneho jazykového kurzu totiž nie je len tak. Je to skoro ako výber životného partnera – musíš sa zamyslieť, čo od toho očakávaš, čo Ti prinesie a hlavne, či to bude stáť za to. Poďme sa na to pozrieť krok za krokom!
Prvý krok je samozrejme výber jazyka, bez toho to nejde. Či už túžiš po tom hovoríť ako Agent 007 a okúzľovať klientov perfektnou angličtinou, alebo máš radšej španielsku vášeň, francúzsky šarm alebo ruskú razanciu, je podstatné si ujasniť, čo Ťa baví a čo Ti bude k úžitku.
Taktiež nezabúdaj, že sú na svete i iné jazyky než tie európske, ktoré máme obvykle možnosť učiť sa už na základnej alebo strednej škole. Naviac ľudia na svete hovoria napríklad čínštinou, respektíve mandarínštinou, a v kurze je taktiež arabčina alebo hindčina. A zatiaľčo na Slovensku už ovláda anglicky takmer každý, s dobrými znalosťami týchto vzdialených jazykov je možné urobiť veľkú kariéru. A taktiež trochu zamachrovať, že?
Teraz, keď máš jasno v jazyku, je čas vybrať miesto. Keďže sa väčšinou jazykov, ktoré sú najčastejšie v ponuke, hovorí vo viacerých krajinách, skús sa zamerať na kultúrne zážitky, klímu a ďalšie špecifiká.
Britský Commonwealth, združenie 56 samostatných krajín a ďalších závislých území a teritórií, sa doslova rozprestierajú naprieč celým svetom, čo Ti umožňuje naozaj pestrý výber destinácií.
Klasikou je samozrejme Anglicko v čele s biznisom a kultúrou pulzujúcim Londýnom alebo univerzitnými legendami Oxfordom a Cambridge. Za úvahu ale stoja i mestá na anglickom pobreží, kde sú školy čo by kameňom dohodil od pekných pláži – Brighton, Bournemouth alebo napríklad Worthing.
Veľká Británia ponúka taktiež večne zelené Írsko a inak aj Škótsko s nádhernou prírodou a taktiež špecifickým škótskym akcentom.
Druhou častou destináciou je krajina tušených i netušených možností – áno, je to USA. Ak máš rád/a veľké mestá, široké cesty, veľké autá, veľké národné parky, veľké gestá… skrátka, máš rád/a všetko väčšie než poznáš z Európy, Spojené štáty tu sú pre Teba. Vyber si napríklad z:
Ak Ťa láka rozmáchlosť USA s trochu orezanými rysmi a z veľkých miest chceš unikať do nekonečných lesov, je ideálna Kanada. Nechaj sa očariť kúzlom Vancouveru alebo vyraz k Ontariu do Toronta.
Ak sa chceš okrem jazyka naučiť taktiež surfovať alebo hopsať s klokanmi, je jasnou voľbou niektoré z miest Austrálie – Sydney, Melbourne, Adelaide, Brisbane, Perth alebo napríklad Gold Coast.
Láka Ťa ešte väčšia exotika? Tak čo skúsiť Južnú Afriku alebo Nový Zéland?
Alebo dávaš prednosť niečomu bližšie Európe, ale s nádychom stredomorskej kultúry? V tom prípade sa Ti bude páčiť na Malte (áno, i tu je úradným jazykom angličtina!) alebo napríklad na Cypre, kde sa anglicky hovorí bežne.
Pevninské Španielsko ponúka veľké množstvo nádherných miest s bohatou históriou, kultúrou, gastronómiou, architektúrou alebo športovými klubmi. Či už sa vydáš do Madridu, Barcelony, Sevilly alebo napríklad do Málagy, zažiješ veľmi príjemný čas.
Vyraziť ale je možné i na niektorý zo španielských ostrovov. Napríklad na Mallorcu alebo párty ostrov Ibizu. I na Kanárskych ostrovoch sa hovorí španielsky. Ale pozor, na takej Madeire frčí portugalčina a na Gibraltáre by ste si zase zlepšili viac angličtinu.
Za španielčinou je ale možné zaletieť i do Latinskej Ameriky, kde objavíš krásny, ale trochu divoký svet. 60 % terajšej populácie hovorí španielsky, zbyšok prevažne portugálsky. Je možné si vybrať napríklad z Mexika, Argentíny, Kolumbie, Chile, Peru, Uruguaye či Paraguaye.
Španielsky sa hovorí taktiež na väčšine karibských ostrovov – napríklad na Kube alebo v Dominikánskej republike. Ale pozor, napríklad na Jamajke už anglicky!
Francúzština je úradným jazykom v 29 krajinách, čo už ju radí na druhé miesto, hneď po angličtine. Je i druhým najštudovanejším jazykom, takže výber jazykových kurzov je i tu veľmi pestrý.
Francúzština je taktiež procedurálnym jazykom EÚ a v Európe sa ňou hovorí okrem samotného Francúzska ešte vo Švajčiarsku, Belgicku, Luxembursku a Monaku. Na kurz tak nevyrazíte len do romantického Paríža, ale napríklad i na Azurové pobrežie do Nice alebo pod Alpy do švajčiarskeho Montreaux.
Pre milovníkov studenejšieho podnebia, hokeja a severoamerickej kultúry je lákavou možnosťou kanadská frankofónna provincia Québec, kde je možné sa naučiť francúzštinu s trochou toho amerického prízvuku.
Alebo Ťa viac láka Afrika? V tej vďaka/pre koloniálne dedičstvo hovorí stále 50 % populácie francúzsky. Vyberať je možné napríklad z Kamerunu, Pobrežia Slonoviny, Toga či Senegalu. A lakavé sú i exotické ostrovy – Madagaskar, Vanuatu alebo Francúzska Polynézia.
Francúzština má ešte jedno eso v rukáve. Francúzsko má totiž stále svoje zámorské departementy, teda územia, ktoré ležia kľudne na druhé strane krajiny, ale sú súčasťou Francúzska, a tým pádom i Európskej Únie. Na jazykový kurz tak vyrazite len s občiankou a eurama do týchto destinácií: Guadeloupe, Martinik, Francúzska Guyana, Réunion a Mayotte.
Ani ruština neznie len v Rusku. Úradnm jazykom je i v Bielorusku, Kazachstáne, Kyrgyzstáne a Tádžikistáne a väčšina ľudí potom vie veľmi dobre rusky i na Kaukaze.
Vieš ale, že ruštinu učiš i v jej prirodzenom prostredí a itak na území Európskej Únie? Kde presne? No predsa v lotyšskej Rige. V tejto pobaltskej republike sa síce hovorí i lotyšsky, ale vďaka veľkej ruskej menšine tu takmer každý vie a hovorí i rusky.
Zoznam miest, kde sa hovorí nemecky, bude značne kratší než u predchádzajúcich jazykov. Nemecky sa totiž prevážne hovorí len v Nemecku a Rakúsku a potom v miništáte Lichtenštajnsku, v niektorých častiach Švajčiarska a trochu v Belgicku. A to je „šlus“.
V Nemecku si vyberieš z históriou nasiaknutého Berlína, Oktoberfestom známeho Mnichova, mrakodrapového Frankfurtu, prístavného Hamburgu alebo napríklad východonemeckých Drážďan.
Ak je ti bližší horský a kľudnejší život, odporúčame viac rakúskou Viedeň, odkiaľ je to do Álp kúsok. A rakúska metropola sa naviac pravidelne umiestňuje na vrcholku rebríčku najlepších miest pre život.
A pozor! Nemčina je v kurze i v púštnom africkom štáte Nambii, bývalej nemeckej kolónii, kde stále točí výborné nemecké pivo.
Taliančinou síce na svete hovoí „len“ okolo 65 miliónov obyvateľov, ale ako už sme písali, je všeobecne pokladaná za najkrajší a zároveň jednoduchý jazyk.
A jednoduché to tu budeš mať i s výberem lokality. Ak totiž nenájdeš jazykový kurz vo Švajčiarsku alebo trpasličích štátoch San Marino a Vatikán, je takmer 100%, že si vyberieš jedno z plejády krásnych talianských miest. Nie je pravda, že všetky cesty vedú do Ríma, výborné jazykové kurzy nájdeš napríklad vo Florencii, kde na Teba dýchne tá pravá renesančná atmosféra.
Ak chceš mať niečo spoločné s viac ako miliardou ľudí na svete, nauč sa čínštinu. Respektíve mandarijštinu, ktorá je považovaná za štandardnú čínštinu. Čínskych jazykov je totiž omnoho viac. A kde sa ju naučiť najlepšie než v metropole Pekingu alebo Šanghaj? Garantujeme Ti, že po prílete sa Ti otvorí úplne nový svet plný bohatej azijskej kultúry a kontrastov.
Výhodou tohto semitského jazyka je, že si opäť vyberáš z širokej palety destinácií. Úradným jazykom je totiž v 26 krajinách sveta, prevážne na severe Afriky a nečakane na Arabskom polostrove.
V Arábii sa Ti ponúka napríklad Spojené arabské emiráty v čele s opulentným Dubajom alebo ďalšou perlou Omán, Katar alebo Saudská Arábia. Na Blízkom Východe sa Ti ďalej ponúka krajina s bohatou históriou, kde sa mieša kultúry mnohých národov – Izrael, Libanon alebo napríklad Jordánsko.
Ak Ťa láka história ešte staršia, je jasnou voľbou Egypt so svojími pyramídami. Z Arabskej Afriky ďalej odporúčame Tunisko, Alžírsko alebo Maroko, ktoré je vyhlásené svojou nádhernou prírodou a krásnymi miestami.
Chcem taktiež na jazykový kurz
Dĺžka kurzu je kľúčová. Kratšie kurzy, ktoré trvajú od 1 do 4 týždňov, Ti poskytnú ochutnávku jazyka a kultúry, ale ak to myslíš vážne a okolnosti Ti to umožňujú, zváž dlhší pobyt na 2 až 6 mesiacov. Ten Ti umožní naozaj sa ponoriť do jazyka a miestnej kultúry.
Každý odchod zo svojho domova, kde všetko poznáme a kde máme svojich známych, je do väčšej či menšej miery výstup z komfortnej zóny. Preto možno váhaš, či dlhší jazykový kurz nie je prílišný risk. Nezabudaj ale, nejaký čas trvá, než si novú destináciu ošaháš a preskúmaš, než naviažeš nové priateľstvá. Bola by potom škoda v tom najlepšom všetko ukončiť a vraciať sa naspäť domov príliš skoro.
Nie každý kurz je určený pre všetkých, viac naopak. Existujú jazykové kurzy pre dospelých, študentyov, teenagerov v určitých vekových hraniciach alebo i pre deti. Hľadaj a zvažuj teda len tie jazykové kurzy, ktoré sú šité Tebe na mieru.
Na jazykovom kurze asilen nechceš sedieť v lavici a učiť sa jazyk, že nie? No jasne, to by si mohol/a zostať doma! Podstatné je to prakticky spojiť s príjemným a užívať si skvelý čas. Vyber si preto taký kurz a lokalitu, ktorá ponúka veľa mimoškolských aktivít – šport, kultúrne akcie, výlety. Napríklad, ak ideš na kurz do Barcelony, určite chceš zažiť nočný život a futbal na Camp Nou!
Ďalším podstatným bodom je ubytovanie, zvlášť ak ešte nie si plnoletý/á. Preferuješ autentický zážitok s hostiteľskou rodinou, kde budeš neustále v kontakte s miestnými a ich zvykmi? Alebo chceš radšej bývať s ďalšími študentmi na internáte a prežiť študentský život na plné obrátky?
Hostiteľská rodina je ideálna pre zlepšenie jazyka a naviac s ňou prežiješ veľa kultúrnych zážitkov. Ak sa pre ne rozhodneš, nájdi si najlepšie rodinu, ktorá býva v blízkosti miesta, kde kurz prebieha.
Ak ale túžiš zažiť viac slobody a mať možnosť spoznávať iných študentov z celého sveta nielen na kurze, odporúčame Ti, aby si si vybral/a študentskú rezidenciu, ktorá sa obvykle nachádza priamo v areály školy.
A teraz tá praktická časť – financie. Niektoré krajiny a mestá sú skrátka drahšie než iné. Napríklad, život v Londýne alebo v New Yorku je pekne nákladný, zatiaľčo štúdium v Latinskej Amerike alebo vo východnej Európe je výrazne lacnejší.
Na druhú stranu záleží, ako svoj pobyt zoberieš. I v USA sa dá zvládať pár týždňov či mesiacov lowcostovo, rovnako ako sa dá v tých lacnejších destináciách žiť ako pán. Záleží skrátka na Tebe, čo od toho očakávaš. Premysli si to ale dobre vopred, aby si potom na svojom zvolenom mieste nemusel/a robiť nepríjemné kompromisy.
Ak máš svoju vysnenú krajinu, dobrou radou často je necpať sa za každú cenu do hlavných alebo známych miest a radšej si to poriadne užiť v nejakom menšom. Francúzsko nie je len Paríž, rovnako ako USA nie sú len New York. Daj šancu iným miestam a do tých vysnených si zajdi urobiť výlet na 2-3 dni. Uvidíš, že to nie je zlý model.
A až si budeš robiť svoj finančný odhad a plán, nezabudni zahrnúť náklady na ubytovanie, jedlo, dopravu a samozrejme vreckové na zábavu!
Posledný, ale rozhodne nie menej podstatný bod sme už nakúsli v úvode – mysli na svoju budúcu kariéru. Jazykové dovednosti Ti pomáhajú otvoriť dvere k mnohým príležitostiam. Zváž, aký jazyk Ti bude najviac k úžitku v obore, ktorý Ťa zaujíma. Angličtina je takmer univerzálna, ale i ostatné jazyky majú svoje nezastupiteľné miesto. Francúzština v diplomácií, španielčina v medzinárodnom obchode alebo ruština v energetickom priemysle – každá dovednosť sa počíta.
Tak čo, už vieš, kam vyrazíš? Či už Ťa to tiahne kamkoľvek, podstatné je, aby si si to užil/a a niečo sa naučil/a. Jazykový kurz v zahraničí je investíciou do tvojej budúcnosti, ktorá Ti pomáha priniesť nielen skvelé zážitky, ale taktiež skvelé pracovné príležitosti. Tak hurá do toho – svet čaká len na Teba!
Šárka Kuchtová
koordinátorka
Všedný deň 9 - 17h
Odpovieme do 24 hodín
Šárka Kuchtová
koordinátorka
Všedný deň 9 - 17h
Odpovieme do 24 hodín
Chcete si vybrať nejaký kurz alebo prácu v zahraničí a stále ešte váhate?